Program „Prosument”, utworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma za zadanie wspierać takie korzystanie z OZE, które umożliwia wejście w rolę jednocześnie producenta i konsumenta energii, czyli właśnie prosumenta..

Rekuperacja to poważna inwestycja w energetykę i wentylację naszego domu. Czy jej wysokie koszty są opłacalne? Dowiedz się, co możesz zyskać, gdy decydujesz się na montaż instalacji rekuperacyjnej.

Sposób na tani, wręcz darmowy prąd, do tego o bardzo wysokim stopniu ekologiczności? Odpowiedzią jest instalacja fotowoltaiczna, dzięki której uzyskujemy energię z największego znanego ludzkości źródła – ze słońca!


Zapowiadane przez rząd dopłaty stały się faktem: od 2013 roku przez sześć kolejnych lat Polacy budujący dom jednorodzinny lub kupujący dom lub mieszkanie będą mogli skorzystać z jednorazowej, bezzwrotnej dopłaty do kredytu. Dofinansowanie wyniesie aż do 50 tysięcy złotych do budowanego domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do budowanego domu energooszczędnego. Rząd dopłaci również do..

W tej części artykułu przyjrzymy się kanałom wentylacyjnym potocznie nazywanym "fleksy".

Ogólna teoria zaprojektowania GWC jest prosta. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach! Poniżej kilka przykładowych sytuacji:
  • gdy np. poziom wód gruntowych jest wysoki (choćby tylko okresowo), to żwirowy GWC trzeba posadowić płycej – powyżej najwyższego poziomu wód – i wykonać nad nim kopiec ponad poziomem terenu;
  • trzeba uwzględnić zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze..

Jeśli system wentylacji mechanicznej porównamy do żywego organizmu, to rekuperator bez wątpienia będzie jego sercem, a przewody wentylacyjne – krwiobiegiem. Rekuperacyjne serce będzie działać prawidłowo tylko wtedy, jeśli dobierzemy do niego i właściwie zamontujemy odpowiednie łącza..

Wybierając rekuperator warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów:
  • spręż, czyli siłę, z jaką rekuperatory przepychają powietrze przez przewody. Jeżeli będzie ona zbyt mała to nawiew i wywiew funkcjonować będą prawidłowo tylko przy otworach najbliższych centrali
  • głośność pracy centrali, która w dużym stopniu jest zależna od rodzaju..

Instalacja wentylacji mechanicznej w budynku to spory wydatek. Pokusa oszczędzania jest więc wielka. Może jednak się okazać, że mniejsze wydatki przed montażem rekuperacji będą oznaczały większe i poważniejsze koszty w przyszłości..

  1. Pierwszy kontakt.
  2. Obejrzenie miejsca inwestycji.
  3. Wstępne konsultacje – prezentacja wyliczeń kosztów, optymalnej mocy systemu, możliwych oszczędności i propozycji lokalizacji.
  4. Podpisanie umowy..

Rekuperacja, choć niezwykle korzystna i opłacalna, zdecydowanie nie należy do najtańszych inwestycji. Jej koszty można jednak zmniejszyć, poprzez skorzystanie z programów oferujących dotacje na cele budowlane. Jednym z największych i najciekawszych rozwiązań w tym zakresie jest Czyste Powietrze.

Zastosowanie rekuperacji to inwestycja jednorazowo stosunkowo kosztowna. Niemniej wychodząc z założenia, że zdrowie i komfort Twój oraz Twojej rodziny są najważniejsze, to jest to koszt zdecydowanie warty poniesienia. Zalety systemu nie pozostawiają wątpliwości, że jest to korzystna inwestycja.

Średnia stopa zwrotu inwestycji to ok. 17%, a okres zwrotu inwestycji wynosi ok. 7 lat. Jest bardzo wiele zmiennych, od których zależy..