Zapowiadane przez rząd dopłaty stały się faktem: od 2013 roku przez sześć kolejnych lat Polacy budujący dom jednorodzinny lub kupujący dom lub mieszkanie będą mogli skorzystać z jednorazowej, bezzwrotnej dopłaty do kredytu. Dofinansowanie wyniesie aż do 50 tysięcy złotych do budowanego domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do budowanego domu energooszczędnego. Rząd dopłaci również do..

  1. Pierwszy kontakt.
  2. Obejrzenie miejsca inwestycji.
  3. Wstępne konsultacje – prezentacja wyliczeń kosztów, optymalnej mocy systemu, możliwych oszczędności i propozycji lokalizacji.
  4. Podpisanie umowy..

Ogólna teoria zaprojektowania GWC jest prosta. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach! Poniżej kilka przykładowych sytuacji:
  • gdy np. poziom wód gruntowych jest wysoki (choćby tylko okresowo), to żwirowy GWC trzeba posadowić płycej – powyżej najwyższego poziomu wód – i wykonać nad nim kopiec ponad poziomem terenu;
  • trzeba uwzględnić zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze..

Zastosowanie rekuperacji to inwestycja jednorazowo stosunkowo kosztowna. Niemniej wychodząc z założenia, że zdrowie i komfort Twój oraz Twojej rodziny są najważniejsze, to jest to koszt zdecydowanie warty poniesienia. Zalety systemu nie pozostawiają wątpliwości, że jest to korzystna inwestycja.

Średnia stopa zwrotu inwestycji to ok. 17%, a okres zwrotu inwestycji wynosi ok. 7 lat. Jest bardzo wiele zmiennych, od których zależy..

Wybierając rekuperator warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów:
  • spręż, czyli siłę, z jaką rekuperatory przepychają powietrze przez przewody. Jeżeli będzie ona zbyt mała to nawiew i wywiew funkcjonować będą prawidłowo tylko przy otworach najbliższych centrali
  • głośność pracy centrali, która w dużym stopniu jest zależna od rodzaju..