Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła już od dłuższego czasu stanowi poważną alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Z pewnością nie jest jednak konkurencyjna pod względem cenowym. Koszt zakupu centrali rekuperacyjnej wraz z siecią kanałów i ich montażem może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pomimo tak wysokich nakładów rekuperacja to jednak bardzo opłacalna inwestycja, jeśli przyjrzymy się jej korzyściom.

Rekuperacja równa się energooszczędność

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zapobiec uciekaniu ciepłego powietrza z pomieszczeń. Tym samym powoduje straty energetyczne. Niestety – jako użytkownicy nie mamy na to zupełnie wpływu. Możemy jedynie zwiększyć poziom ogrzewania i zarazem zwiększyć rachunki. Rekuperacja z kolei odzyskuje część energii i ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Służą one do nagrzania strumienia właśnie nawiewanego do środka. Oznacza to, że budynek, w którym prawidłowo działa instalacja rekuperacyjna, nie potrzebuje być ogrzewanym w takim stopniu, jak w przypadku tradycyjnej wentylacji. Wymierne korzyści to oszczędności wynoszące do 50% kosztów ogrzewania domu. Ponadto automatycznie można zmniejszyć koszty instalacji grzewczej. Budynek z wentylacją mechaniczną może posiadać jedynie ok 50% zapotrzebowania na ciepło, w porównaniu z budynkiem z wentylacją grawitacyjną. Jest to równoznaczne z możliwością ograniczenia rozmiarów grzejników i mocy systemu grzewczego. Rekuperacja pozwala również na zrezygnowanie z instalowania w budynku drogich okien, wyposażonych w nawiewniki. Korzyści ekonomiczne są więc zauważalne już na początku.

Wybierz komfort, wybierz rekuperację!

Finansowe oszczędności to już komfort sam w sobie, ale rekuperacja zapewnia go jeszcze pod innym względem. Usuwając na bieżąco zużyte i wypełnione dwutlenkiem węgla powietrze, system rekuperacyjny wtłacza jednocześnie do pomieszczeń świeży strumień powietrza. Wraz ze zużytym powietrzem z budynku odprowadzana jest nadmierna wilgoć. Dzięki temu rekuperacja eliminuje ryzyko pojawienia się szkodliwych grzybów i pleśni oraz powstrzymuje procesy gnilne budynku. W powietrzu nie unosi się też w żadnym stopniu nieprzyjemny zapach stęchlizny, a charakterystyczne zapachy, jak np. aromat przygotowanego posiłku, nie roznoszą się po całym mieszkaniu. I to zupełnie bez potrzeby otwierania okien! Rekuperacja bardzo sprzyja również wytworzeniu się w wentylowanym tą metodą mieszkaniu swoistego mikroklimatu, korzystnego dla zdrowia wszystkich domowników, jak również dla osób przebywających dużą część dnia lub nocy w budynku z mechanicznie odprowadzanym powietrzem. To po prostu komfortowa inwestycja!

Rekuperacja to zdrowie

Stale dostarczany strumień świeżego powietrza z zasady powinien być już bardziej korzystny dla zdrowia, niż powietrze z wentylacji grawitacyjnej. Ale sam fakt świeżości to nie wszystko. Rekuperacja dostarcza do pomieszczeń powietrze o wiele bardziej bogatsze w tlen. A większe natlenienie to mniejszy poziom znużenia, o wiele mniej bólów głowy, wywołanych niedostatecznym dotlenieniem organizmu i o wiele większy komfort snu. Obecność systemu rekuperacyjnego w budynku oznacza również, że nie trzeba wietrzyć pomieszczeń tradycyjnym sposobem, czyli poprzez rozszczelnienie i otwieranie okien. W ten sposób nie tworzy się niekorzystnych dla zdrowia przeciągów, które mogą wywoływać przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Nie należy zapominać również o tym, że dobra instalacja rekuperacyjna wyposażona jest w filtry, które zatrzymują na zewnątrz zanieczyszczenia. W filtrowanym powietrzu jest wyraźnie mniej pyłów, kurzu i zanieczyszczeń smogowych, co nie pozostaje bez znaczenia dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Filtry rekuperacyjne stanowią również blokadę przed próbującymi się dostać do środka uporczywymi owadami, w rodzaju much, meszek i komarów. Warto również dodać, że nowoczesne filtry stanowią również skuteczną zaporę przeciwko krążącymi w powietrzu wirusami i bakteriami. Rekuperacja to naprawdę korzystny wybór, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość powietrza i cieszenie się dobrym zdrowiem!