Instalacja wentylacji mechanicznej w budynku to spory wydatek. Pokusa oszczędzania jest więc wielka. Może jednak się okazać, że mniejsze wydatki przed montażem rekuperacji będą oznaczały większe i poważniejsze koszty w przyszłości.

Nie ma co ukrywać – rekuperacja nie należy do najtańszych rozwiązań, jeśli chodzi o energetykę i wentylację pomieszczeń. I naturalnym jest, że chce się skorzystać z każdej możliwości obniżenia kosztów związanych z instalacją wentylacji mechanicznej. Na rekuperacji nie powinno się jednak oszczędzać, a wręcz przeciwnie – jeśli zdecydowaliśmy się już na tak duży wydatek, to powinniśmy zadbać o jak najwyższą jakość projektu, montażu i części składowych systemu. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie, że system rekuperacyjny spełni swoje zadanie.

Projekt i montaż – dwa filary rekuperacji

Zdarza się, że wiele firm na rynku, zajmujących się rekuperacją, oferuje tańsze usługi, bo pomniejszone o sam projekt instalacji wentylacji mechanicznej. W sumie, dlaczego końcowego użytkownika miałoby interesować coś, co wydaje się zbędne i niezrozumiałe? Jest to błędne myślenie, którego skutki mogą znacznie przewyższyć zaoszczędzoną kwotę. Tylko poprawnie wykonany projekt instalacji gwarantuje, że do odpowiednich pomieszczeń będzie docierało świeże, wymienione w procesie rekuperacji powietrze i nastąpi prawidłowe odprowadzenie powietrza już zużytego. Bez projektu instalacji rekuperacyjnej tracimy możliwość sprawdzania bieżących prac montażowych. Ponadto nie będziemy mogli skontrolować, czy nie dochodzi do kosztownej, a nawet groźnej dla zdrowia kolizji z innymi instalacjami w budynku. Prawidłowo wykonany projekt instalacyjny umożliwi o wiele szybszy i skuteczniejszy montaż systemu. Od solidności montażu w dużej mierze zależy tak naprawdę efektywność działania całej instalacji rekuperacyjnej. Warto wybierać więc takiego wykonawcę, który gwarantuje jakość doświadczeniem i wiedzą.

Rekuperator? Bez kompromisów!

Oszczędności próbuje się szukać także przy wydatkach poniesionych na fizyczne elementy systemu wentylacji mechanicznej. Nie omija to również najważniejszego urządzenia, czyli rekuperatora. Wiadomym jest, że im niższa moc, tym niższa cena. Tymczasem wydajność rekuperatora nie jest czymś, co powinno być polem do kompromisu, a cechą ściśle związaną z budynkiem i jego zapotrzebowaniem. To ilość i powierzchnia obsługiwanych przez system wentylacji mechanicznej pomieszczeń powinna decydować o mocy dobieranego rekuperatora. Źle dobrany czynnik wydajności wymusi na rekuperatorze pracę na zwiększonych obrotach. To może oznaczać hałas oraz podwyższenie ryzyka wystąpienia wilgoci oraz pojawienia się grzybów. W efekcie wszystkie poniesione koszty okażą się zupełnie nieopłacalną inwestycją. A przecież mogło być inaczej…

Większe wydatki – większe korzyści i oszczędności!

Wybierając rekuperator, centralę naszego przyszłego systemu wentylacji mechanicznej, warto zwracać uwagę na kilka aspektów. Jednym z najważniejszych będzie bez wątpienia efektywność odzyskiwania ciepła. Największą z nich dają centrale rekuperacyjne, w których zamontowany jest przeciwprądowy wymiennik ciepła. Wymiennik ciepła to jakby serce rekuperatora. Od materiału, kształtu i jakości wykonania wymiennika zależy właściwie poziom generowanych oszczędności na ogrzewaniu budynku. Wybierać należy zawsze rekuperator z wymiennikiem o jak najwyższym stopniu odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza. Centrale z najlepszymi wymiennikami przeciwprądowymi mogą odzyskać nawet powyżej 95% ciepła. Nie mniej istotny jest poziom hałasu emitowanego przez centralę. Rekuperator pracuje przez całą dobę, a jeśli jest zbyt głośny, będzie to skutkowało dyskomfortem osób przebywających w budynku. Należy też przyjrzeć się poziomowi zużycia prądu przez rekuperator – im jest mniejsze, tym oczywiście lepiej.

Markowa rekuperacja – czy to się opłaca?

Od razu warto też kierować się renomą marek producentów rekuperatorów. Znajdujące się w naszej ofercie centrale rekuperacyjne firm Zehnder i Brink to sprawdzone i godne polecenia urządzenia. Cechują się wysoką sprawnością wymiennika ciepła, solidną jakością wykonania, a przy tym ich praca przebiega cicho i z korzyścią dla zużycia energii w budynku. Wśród modeli marek Zehnder i Brink znajdziemy również takie, które otrzymały certyfikowanie Instytutu Domów Pasywnych. Dom pasywny to najwyższy standard energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego, który wyróżnia się jak najwyższym zredukowaniem zapotrzebowania na ciepło. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to podstawa w tego typu budynkach, natomiast certyfikacja stanowi potwierdzenie najwyższej jakości wykonawstwa i efektywności central rekuperacyjnych. Wybierając zatem takie rekuperatory możemy być pewni, że wraz z dobrze wykonanym projektem nasz dom lub zarządzany przez nas budynek będzie miał zapewniony stały dopływ świeżego powietrza oraz oszczędności na ogrzewaniu.