Jeśli system wentylacji mechanicznej porównamy do żywego organizmu, to rekuperator bez wątpienia będzie jego sercem, a przewody wentylacyjne – krwiobiegiem. Rekuperacyjne serce będzie działać prawidłowo tylko wtedy, jeśli dobierzemy do niego i właściwie zamontujemy odpowiednie łącza.

Jeśli zdecydujemy się na instalację wentylacji mechanicznej w naszym domu, biurze lub zarządzanym przez nas budynku, wybór odpowiednich kanałów wentylacyjnych jest nie mniej ważny od wyboru samego rekuperatora. To przewody wentylacyjne, materiał, z których zostały wykonane, ich właściwości, sposób i poziom trudności montażu i wiele innych czynników ostatecznie zadecydują o tym, w jakim stopniu rekuperacja będzie skuteczna. Obecnie na rynku można spotkać wiele rozwiązań z zakresu przewodów w wentylacji mechanicznej. Najważniejszy wciąż jest jednak podstawowy podział na łącza sztywne, tzw. spiro oraz łącza miękkie, czyli tzw. flexy. Przyjrzyjmy się ich podstawowym wyróżnikom i spróbujmy je ze sobą porównać.

Stalowa siła spiro

Spiro to stalowe rury wyprodukowane z ocynkowanej blachy. Stanowią one tradycyjne i nierzadko podstawowe rozwiązanie, jeśli chodzi o wentylację w systemie rekuperacyjnym. Do charakterystyki spiro należą z pewnością duże średnice, co z kolei oznacza konieczność zabudowy łącz sztywnych np. w suficie podwieszanym, za pomocą płyty gipsowo-kartonowej (G-K). Przewody spiro wyróżniają się również dość niską ceną i dobrym stopniem wygłuszenia (ograniczą więc hałas generowany przez rekuperator). Są też wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do wad tego typu przewodów, oprócz faktu, że potrzebują więcej miejsca w układzie budynku ze względu na swoje gabaryty, należy również zaliczyć ostrożną i starannie przeprowadzoną instalację. Nieprofesjonalnie i niedbale wykonany montaż z przewodami spiro często prowadzi do tego, że pojawiają się duże opory powietrza, a sam system rekuperacyjny pracuje o wiele głośniej, niż sobie tego życzymy. Przewody spiro, choć dobrze chronią przed obecnością grzybów i bakterii w wentylowanym powietrzu, nie robią tego jednak w takim stopniu, jak nowoczesne przewody flex.

CDN... W drugiej części artykułu będziemy omawiać pozostałe typy kanałów: tzw. "flexy".