Flex - moc elastyczności

Jeszcze jakiś czas temu kanały wentylacyjne typu flex kojarzyły się z łączami wykonanymi z tworzyw sztucznych, o równie niskiej jakości, co cenie. Na szczęście takie postrzeganie łącz miękkich to już kwestia przeszłości. Obecnie coraz częściej, w kontekście miękkich i elastycznych kanałów flex, usłyszeć można termin „rozdzielaczowe systemy dystrybucji powietrza”. Taki system mechanicznej wentylacji oparty jest właśnie na kanałach z miękkiego, ale jednocześnie odpornego materiału, który można właściwie wyginać pod dowolnym kontem. Zdecydowanie ułatwia to montaż i tym samym obniża jego czas wraz z kosztami.

Zalety flexów nie kończą się jednak na ich elastyczności. Różnica między łączami spiro dotyczy również rozmiarów – średnica kanałów miękkich jest zdecydowanie mniejsza, co oznacza o wiele większą dowolność w montażu. Można je z powodzeniem ukryć w stropie lub w jego izolacji. Nowoczesne łącza flex odznaczają się również małymi oporami powietrza i bardzo dobrym tłumieniem hałasu z rekuperatora. Taka jakość ma jednak swoją cenę – łącza miękkie bywają o 10 do 15% droższe od kanałów spiro. Dla inwestorów taka różnica może być oczywiście traktowana jako wada, ale z drugiej strony – skoro rekuperacja to i tak duży wydatek, to czy nie warto wydać nieco więcej, by uzyskać system o jak największej sprawności i jakości wykonania?

Łącza PE-FLEX - najlepsze w swojej klasie

Gdy zdecydujemy się już na użycie łącz flex, warto przyjrzeć się tym rozwiązaniom, które rekomendowane są zarówno przez instalatorów, jak i przez ekspertów w dziedzinie rekuperacji. Łącza PE-FLEX wykonane są z materiału PE-HD – czyli polietylenu o dużej gęstości, który charakteryzuje się wysokimi współczynnikami wytrzymałości mechanicznej, temperatury topnienia i odporności chemicznej. PE-HD jest powszechnie wykorzystywany do budowy urządzeń narażonych na działanie czynników atmosferycznych. To po prostu właściwy materiał dla nowoczesnych łącz wentylacyjnych. Karbowana powłoka od wewnątrz zapewnia łączom PE-FLEX bardzo dużą elastyczność. Z kolei gładkie wnętrze minimalizuje opory powietrza w instalacji i ułatwia czyszczenie kanałów. Dodatkowo wewnętrzna warstwa łącz PE-FLEX została wzbogacona o specjalną powłokę z dodatkami bakteriobójczymi, grzybobójczymi i antystatycznymi. Nie bez znaczenia jest również fakt, że za pomocą dodatkowych specjalnych łącz kanały wentylacyjne mogą nie tylko krzyżować się ze sobą, ale również z innymi elementami instalacji. Można śmiało powiedzieć, że to najlepsze rozwiązanie w swojej klasie, które zapewni wydajny i cichy system wentylacji mechanicznej.